Ürün Kodu : 5219

Ürün Adı : Isıtılma ve Soğutma

havuzun ısıtılma ve soğutulması

.

.

.

.

amoxicillin price without insurance

buy amoxicillin online crownlimos.ca

nizoral

nizoral onderdewatertoren.nl

fluoxetine

fluoxetine

biltricide

biltricide

low dose naltrexone buy

naltrexone buy online zevendevelopment.com

sertraline tablets 50mg

sertraline 50mg

zofran generic lawsuit

generic brand for zofran

mixing melatonin and weed

mixing weed and adderall jaysmith.us

symbicort dosage

symbicort

coping with abortion

over the counter abortion pill click here

domperidone danger

domperidone danger peider.dk

amlodipin krka

amlodipin

cialis generico prezzo in farmacia

tadalafil sandoz go

coupon for premarin

premarin coupon

generico cialis 20 mg

tadalafil teva prezzo blog.imam-khomeini.ir

Havuz ister açık ister kapalı olsun, ısıtılması gerekeceği veya istenebileceği gibi, iklim şartları çok sıcak olan bölgelerde de, havuz suyunu soğutmak gerekebilir. Havuz eşanjörlerinin kolay temizlenebilmesi için, paslanmaz çelik plakalı tipte eşanjör kullanmak en doğru seçim olacaktır. Bu plakların birbirinden ayrılarak temizlenmesi ve tekrar aynı şekilde montajı çok kolaydır.

ISITILAN HAVUZUN BULUNDUĞU ORTAM

-Kapalı mekanlarda bulunan havuzlar

-Açık havada kurulmuş havuzlar

KAPALI  MEKANLARDA BULUNAN HAVUZLARDA OLMASI GEREKEN SU SICAKLIKLARI

-Kapalı yüzme havuzları : 26-28 0C

-Çocuk havuzları : 26-32 0C

-Masaj havuzları : 32-38 0C

-Therapi havuzları 35-37 0C

-Soğuk su şok havuzları : sauna çıkışında 14-16 0C

-Kişilere özel havuzlarda isteğe bağlı olarak yukarıdaki değerler 1-2 0C azaltılır veya çoğaltılabilir.

-Kapalı havuzların tümünde, bilhassa içinde sıcak su olanlar, dezenfekte edilmeden kesinlikle durgun halde bulundurulmamalıdır.

-Havuz suyunu ısıtmak için kullanılacak plak  eşanjörler, yıllık bakımlarda dağıtılarak temizlenmelidir.Bu plaklar paslanmaz çelik malzemeden olmalıdır.

-Plak eşanjörlerin kapasiteleri: Plaklara kalorifer kazanı devresinden gelen, ısıtıcı suyun gidiş/dönüş sıcaklığı 90/70,80/65, hatta 60/50 0C gibi muhtelif değerlerden biri olabilir. Sistem, bu sıcaklıklardan hangisi ile çalışacak ise, transfer edeceği ısı miktarını sağlayacak kapasitedeki plakalı eşanjör ona göre seçilmelidir. Seçilecek eşanjörün kapasitesi tayin edilirken, ısıtıcı akışkanın sıcaklıkları, devredeki başka amaçla kullanımlar sebebiyle zaman zaman değişken olacaksa, eşanjörün hesaplanmasında en düşük değer alınmalıdır. Ayrıca seçilen eşanjör havuz sirkülasyon devresi tarafında basınç kaybını çok arttırıyorsa plakların sayısı çoğaltılarak basın kaybı azaltılmalı ve eşanjörün havuz tarafında by-pass yapılarak filtrenin basıncının çok yükselmesine de imkan verilmelidir.

-Havuz ilk (soğuk) halinden ısıtılacağı sıcaklığa (rejim haline) getirmek için gereken ısı yükü birinci faz olarak düşünülürse, bunu takip eden günlerdeki ısı kapasitesi sadece günlük ısı kayıplarını karşılamak kadar olacaktır.Bu durum ikinci faz olarak kabul edilmelidir.

-Kapalı havuzlarda su sıcaklığının 10 0C'ye kadar soğumuş olacağı ve rejim haline gelinceye kadar gereken ısı farkının kalorifer devresinden karşılanacağı durum, birinci faz ısıtma halinin gereğidir.

-Açık havuzlarda durum farklıdır. Suyun ısıtılması, ancak ilk ve sonbaharın ılıman iklimli günlerinde su sıcaklığının hava sıcaklığından 50C kadar soğuk olduğu durumlarda suyun ısıtılması düşünülebilir. Serinleyen iklimde açık havuzun ısıtılmasında, dış hava sıcaklığı 18-210C değerlerine inerse ve havuz suyunun sıcaklığı da bu değerden 4 ila 50C daha soğuk olursa , su ile dış ortam arasındaki 4-50C sıcaklık farkını giderecek kadar ısıtma yapılması ekonomik olacaktır.

-Kapalı veya açık havuzları, yukarıda tarif edilen birinci faz , rejim sıcaklığına kavuşturmak için havuzun hacim büyüklüğüne göre ısıtma süresi 1 ila 3 tam gün olarak kabul edilebilir. Bu süre zarfında saatteki ısı kaybı da toplama ilave edilecektir. Bu kayıplar rüzgar etkisinden, satıhtaki buharlaşmadan, muhitin sıcaklık farkından, bir miktar da havuzun soğuk çeperlerinden kaynaklanacaktır.

Yorum Yazın

Değerlendir: